Spider Plant. A very adaptable houseplant with attractive variegated foliage and tiny white flowers. Max Height 45cm. Max Spread 45cm. Flowers June to August. Bright room away from direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Chlorophytum cosmosum ‘Variegatum’
A very adaptable houseplant with attractive variegated foliage and tiny white flowers
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Chlorophytum |
|---|---|
| Species | cosmosum |
| Varietry | 'Variegatum' |
| Common Name | Spider Plant |
| Flower Colour | white |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 45cm |
| Family | Anthericaceae/Liliaceae |
| Spread | 45cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Clump-forming, Arching |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, cream |
| Flowers From | June, August |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Water sparingly in winter, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Conservatory plant, Houseplant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Division, Layering |
Related products
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Canary Bird’
Beautiful pendant yellow bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
