Cyclamen. A very beautiful houseplant with heart shaped leaves and shuttlecock-like flowers. Max Height 15cm. Max Spread 10cm. Flowers October to March. Bright room with some direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Cyclamen persicum Puppet Series
A very beautiful houseplant with heart shaped leaves and shuttlecock-like flowers
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Cyclamen |
|---|---|
| Species | persicum |
| Varietry | Puppet Series |
| Common Name | Cyclamen |
| Flower Colour | white, red, pink, purple, salmon |
| Soil | |
| Aspect | Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Perennial |
| Height | 15cm |
| Family | Primulaceae |
| Spread | 10cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Clump-forming |
| Fragrance | TRUE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | October, March |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Keep dry when summer dormant, Water with tepid water, Water with rain water, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Botrytis, Red spider mite |
| Maintenance | Dead heading |
| Propagation | Seed |
Related products
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acalypha wilkesiana ‘Marginata’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive crimson and white edged foliage
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
