Arabrian Violet. A very neat and pretty free flowering houseplant with purplish-blue flowers with a yellow eye. Max Height 20cm. Max Spread 20cm. Flowers July to September. Bright room away from direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Exacum affine
A very neat and pretty free flowering houseplant with purplish-blue flowers with a yellow eye
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Exacum |
|---|---|
| Species | affine |
| Varietry | |
| Common Name | Arabrian Violet |
| Flower Colour | purple, yellow |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 20cm |
| Family | Gentianaceae |
| Spread | 20cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Bushy |
| Fragrance | TRUE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | July, September |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Keep permanently moist, Mist regularly, Dead head regularly |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | |
| Maintenance | Discard after flowering |
| Propagation | Seed |
Related products
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Abutilon hybridum ‘Boule de Neige’
Beautiful pendant white bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Abutilon hybridum ‘Canary Bird’
Beautiful pendant yellow bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
