Waffle Plant. A colourful foliage plant with puckered purplish green leaves deep red underneath. Max Height 25cm. Max Spread 45cm. Flowers May to August. Bright room with some direct sunlight. Min temp 55°F / 12°C.
Hemigraphis ‘Exotica’
A colourful foliage plant with puckered purplish green leaves deep red underneath
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Hemigraphis |
|---|---|
| Species | |
| Varietry | 'Exotica' |
| Common Name | Waffle Plant |
| Flower Colour | white |
| Soil | |
| Aspect | Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 25cm |
| Family | Acanthaceae |
| Spread | 45cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Bushy |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | purple, green |
| Flowers From | May, August |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 55°F / 12°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Mist regularly |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | Cut back all shoots to encourage replacement growth |
| Pruning Time | Early spring |
| Pests and diseases | Whiteflies |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Abutilon striatum thompsonii
Beautiful pendant orange-red bowl shaped flowers held on slender stems with variegated sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
