Spider Lily. Beautiful soft sulphur yellow daffodil-like flowers with long narrow petals. Max Height 60cm. Max Spread 30cm. Flowers April to July. Bright room with some direct sunlight. Min temp 60°F / 15°C.
Hymenocallis ‘Sulphur Queen’
Beautiful soft sulphur yellow daffodil-like flowers with long narrow petals
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Hymenocallis |
|---|---|
| Species | |
| Varietry | 'Sulphur Queen' |
| Common Name | Spider Lily |
| Flower Colour | yellow, green |
| Soil | |
| Aspect | Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Deciduous |
| Height | 60cm |
| Family | Amaryllidaceae |
| Spread | 30cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Upright |
| Fragrance | TRUE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | April, July |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 60°F / 15°C |
| Planting | |
| Care | Dead head after flowering, Keep dry when dormant, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | |
| Maintenance | Pot on every 3 to 5 years |
| Propagation | Division, Seed |
Related products
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
