Queen,s Tears. A striking houseplant with unusual flowers and colourful bracts. Decorative strap-like foliage flushed red
. Max Height 35cm. Max Spread 35cm. Flowers June to July. Bright room away from direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Billbergia nutans
A striking houseplant with unusual flowers and colourful bracts. Decorative strap-like foliage flushed red
Category: Houseplants
Description
Additional information
| Generic | Billbergia |
|---|---|
| Species | nutans |
| Varietry | |
| Common Name | Queen, s Tears |
| Flower Colour | blue, pink, red |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 35cm |
| Family | Bromeliaceae |
| Spread | 35cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Rosette-forming |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, red |
| Flowers From | June, July |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Water with rain water, Water with tepid water |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Mealy bugs, Scale |
| Maintenance | Keep the central 'vase' filled with water, Feed |
| Propagation | Division |
Related products
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Abutilon hybridum ‘Boule de Neige’
Beautiful pendant white bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
