Christmas Pepper. An attractive houseplant grown for its long decorative, erect cone like fruits. Not for eating. Max Height 45cm. Max Spread 35cm. Flowers May to June. Fruits October to January. Bright room with some direct sunlight. Min temp 55°F / 12°C. Skin and eye irritant/harmful if eaten.
Capsicum annuum ‘Fiesta’
An attractive houseplant grown for its long decorative, erect cone like fruits. Not for eating.
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Capsicum |
|---|---|
| Species | annuum |
| Varietry | 'Fiesta' |
| Common Name | Christmas Pepper |
| Flower Colour | cream |
| Soil | |
| Aspect | Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Annual |
| Height | 45cm |
| Family | Solanaceae |
| Spread | 35cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Bushy |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | May, June |
| Colour Fruit | yellow, red, green |
| Fruits When | October, January |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 55°F / 12°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Water with tepid water |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | Skin and eye irritant/harmful if eaten |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Aphids, Powdery mildew, Red spider mite, Whiteflies |
| Maintenance | Discard after fruiting |
| Propagation | Seed |
Related products
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Abutilon hybridum ‘Fireball’
Beautiful pendant red bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
