Christmas Pepper. An attractive houseplant grown for its decorative, erect cone like fruits. Not for eating. Max Height 45cm. Max Spread 35cm. Flowers May to June. Fruits October to January. Bright room with some direct sunlight. Min temp 55°F / 12°C. Skin and eye irritant/harmful if eaten.
Capsicum annuum ‘Variegated Flash’
An attractive houseplant grown for its decorative, erect cone like fruits. Not for eating.
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Capsicum |
|---|---|
| Species | annuum |
| Varietry | 'Variegated Flash' |
| Common Name | Christmas Pepper |
| Flower Colour | cream |
| Soil | |
| Aspect | Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Annual |
| Height | 45cm |
| Family | Solanaceae |
| Spread | 35cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Bushy |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | May, June |
| Colour Fruit | green, purple |
| Fruits When | October, January |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 55°F / 12°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Water with tepid water |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | Skin and eye irritant/harmful if eaten |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Aphids, Powdery mildew, Red spider mite, Whiteflies |
| Maintenance | Discard after fruiting |
| Propagation | Seed |
Related products
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Ambroise Verschaffelt’
Masses of pretty white veined purple flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
