Umberella Plant. An easy to grow interesting foliage plant with tread-like leaves arranged on stiff stems forming an umbrella shape. Max Height 2m. Max Spread 90cm. Flowers July to October. Bright room away from direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Cyperus papyrus
An easy to grow interesting foliage plant with tread-like leaves arranged on stiff stems forming an umbrella shape
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Cyperus |
|---|---|
| Species | papyrus |
| Varietry | |
| Common Name | Umberella Plant |
| Flower Colour | brown |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Perennial |
| Height | 2m |
| Family | Cyperaceae |
| Spread | 90cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Clump-forming, Upright |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | July, October |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Keep permanently moist, Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | Remove any dead or diseased wood |
| Pruning Time | Late Summer |
| Pests and diseases | |
| Maintenance | Divide every 3 years, Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Division |
Related products
Abutilon striatum thompsonii
Beautiful pendant orange-red bowl shaped flowers held on slender stems with variegated sycamore-like leaves
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
Achimenes hybrida ‘Ambroise Verschaffelt’
Masses of pretty white veined purple flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
