Madagascar Dragon Tree. A handsome foliage plant with a snake -like stem and long green, yellow and red striped leaves. Max Height 1.5m. Max Spread 75cm. Flowers June to July. Fruits August. Bright room away from direct sunlight. Min temp 55°F / 12°C.
Dracaena marginata ‘Tricolor’
A handsome foliage plant with a snake -like stem and long green, yellow and red striped leaves
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Dracaena |
|---|---|
| Species | marginata |
| Varietry | 'Tricolor' |
| Common Name | Madagascar Dragon Tree |
| Flower Colour | white |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 1.5m |
| Family | Agavaceae |
| Spread | 75cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Erect |
| Fragrance | TRUE |
| Foliage Colour | green, red, yellow |
| Flowers From | June, July |
| Colour Fruit | yellow |
| Fruits When | August |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 55°F / 12°C |
| Planting | |
| Care | Liquid feed fortnightly during growing season, Mist regularly, Keep just moist in winter |
| Border | |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Mealy bugs, Red spider mite, Scale |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Layering |
Related products
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Abutilon hybridum ‘Canary Bird’
Beautiful pendant yellow bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Abutilon hybridum ‘Fireball’
Beautiful pendant red bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
