Scarlet Plume. An interesting houseplant with tiny yellow flowers and showy red bracts. Max Height 1m. Max Spread 50cm. Flowers May to July. Full sun. Min temp 60°F / 15°C. CAUTION skin and eye irritant/toxic if eaten.
Euphorbia fulgens
An interesting houseplant with tiny yellow flowers and showy red bracts
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Euphorbia |
|---|---|
| Species | fulgens |
| Varietry | |
| Common Name | Scarlet Plume |
| Flower Colour | scarlet, yellow |
| Soil | |
| Aspect | Full sun |
| Foliage | Deciduous |
| Height | 1m |
| Family | Euphorbiaceae |
| Spread | 50cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Arching, Erect |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | May, July |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 60°F / 15°C |
| Planting | |
| Care | Allow compost to dry out between waterings, Water sparingly in winter |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | CAUTION skin and eye irritant/toxic if eaten |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Botrytis, Mealy bugs |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Stem cuttings, Seed |
Related products
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Boule de Neige’
Beautiful pendant white bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acalypha wilkesiana ‘Marginata’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive crimson and white edged foliage
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
