An unusual looking thorny succulent with shrub-like angled, tiered branches and yellowish green flowers. Max Height 1.2m. Max Spread 50cm. Flowers August to October. Fruits August. Bright room with some direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C. CAUTION skin and eye irritant/toxic if eaten.
Euphorbia grandicornis
An unusual looking thorny succulent with shrub-like angled, tiered branches and yellowish green flowers
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Euphorbia |
|---|---|
| Species | grandicornis |
| Varietry | |
| Common Name | |
| Flower Colour | yellow, green |
| Soil | |
| Aspect | Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 1.2m |
| Family | Euphorbiaceae |
| Spread | 50cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Upright |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | August, October |
| Colour Fruit | red |
| Fruits When | August |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Allow compost to dry out between waterings, Water sparingly in winter |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | CAUTION skin and eye irritant/toxic if eaten |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Mealy bugs, Aphids |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Stem cuttings, Seed |
Related products
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Ambroise Verschaffelt’
Masses of pretty white veined purple flowers bourne over a long flowering season
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon striatum thompsonii
Beautiful pendant orange-red bowl shaped flowers held on slender stems with variegated sycamore-like leaves
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
