An unusual succulent which produces plantlets at the tips of the greyish-green cylindrical leaves. Max Height 90cm. Max Spread 30cm. Flowers February to March. Full sun. Min temp 55°F / 12°C.
Kalanchoe delagoensis
An unusual succulent which produces plantlets at the tips of the greyish-green cylindrical leaves
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Kalanchoe |
|---|---|
| Species | delagoensis |
| Varietry | |
| Common Name | |
| Flower Colour | grey, purple |
| Soil | |
| Aspect | Full sun |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 90cm |
| Family | Crassulaceae |
| Spread | 30cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Erect |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, brown |
| Flowers From | February, March |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 55°F / 12°C |
| Planting | |
| Care | Allow compost to dry out between waterings, Liquid feed fortnightly during growing season, Water sparingly in winter |
| Border | Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Mealy bugs, Aphids, Downey mildew |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Abutilon striatum thompsonii
Beautiful pendant orange-red bowl shaped flowers held on slender stems with variegated sycamore-like leaves
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
