A very pretty houseplant with tubular urn shaped flowers. Max Height 30cm. Max Spread 30cm. Flowers March to April. Bright room away from direct sunlight. Min temp 55°F / 12°C.
Additional information
| Generic | Kalanchoe |
|---|---|
| Species | manginii |
| Varietry | |
| Common Name | |
| Flower Colour | red |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 30cm |
| Family | Crassulaceae |
| Spread | 30cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Bushy, Upright, Arching |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | March, April |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 55°F / 12°C |
| Planting | |
| Care | Allow compost to dry out between waterings, Liquid feed fortnightly during growing season, Dead head after flowering |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Aphids, Botrytis, Mealy bugs |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Seed, Stem cuttings |
Related products
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
Abutilon striatum thompsonii
Beautiful pendant orange-red bowl shaped flowers held on slender stems with variegated sycamore-like leaves
