Gloxinia. A beautiful summer flowering houseplant with very large double red bell shaped flowers with a white edge. Max Height 30cm. Max Spread 30cm. Flowers May to September. Bright room away from direct sunlight. Min temp 60°F / 15°C.
Sinningia ‘Gregor Mendal’
A beautiful summer flowering houseplant with very large double red bell shaped flowers with a white edge
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Sinningia |
|---|---|
| Species | |
| Varietry | 'Gregor Mendal' |
| Common Name | Gloxinia |
| Flower Colour | red, white |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Perennial |
| Height | 30cm |
| Family | Gesneriaceae |
| Spread | 30cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Rosette-forming |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | May, September |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 60°F / 15°C |
| Planting | |
| Care | Water with tepid water, Liquid feed fortnightly during growing season, Lift and store frost free, Keep dry when dormant |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Leafhoppers, Thrips |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Seed |
Related products
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
Abutilon hybridum ‘Fireball’
Beautiful pendant red bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Ambroise Verschaffelt’
Masses of pretty white veined purple flowers bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
