Gloxinia. A beautiful summer flowering houseplant with very large bell shaped nodding flowers. Max Height 30cm. Max Spread 30cm. Flowers May to September. Bright room away from direct sunlight. Min temp 60°F / 15°C.
Sinningia Maxima Group
A beautiful summer flowering houseplant with very large bell shaped nodding flowers
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Sinningia |
|---|---|
| Species | |
| Varietry | Maxima Group |
| Common Name | Gloxinia |
| Flower Colour | white, red, violet |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Perennial |
| Height | 30cm |
| Family | Gesneriaceae |
| Spread | 30cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Rosette-forming |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | May, September |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 60°F / 15°C |
| Planting | |
| Care | Water with tepid water, Liquid feed fortnightly during growing season, Lift and store frost free, Keep dry when dormant |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Leafhoppers, Thrips |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Seed |
Related products
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Abutilon hybridum ‘Canary Bird’
Beautiful pendant yellow bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
